Anasayfa / Makaleler / Coğrafya / Kel Dağı Volkanik Dağ mıdır?

Kel Dağı Volkanik Dağ mıdır?

Kel Dağı Volkanik Dağ mıdır?

Evet 6 Haziran cuma günü Samandağ’ın Sosyal İçerik Platformu Samandağ TV üzerinde Kel Dağı> hakkında bir yazı hazırladık. Kel dağının yapısal özellikleri ve oluşumu ile ilgili bir kaç bilgiyi sayın takipçilerimiz ile paylaştık.

Yorumlarda verdiğimiz bilgilerin yanlış olduğunu belirten ifadeler üzerine bu makaleyi hazırlamak zorunda olduğumuzu hissettik.

Öncelikle yorumlara bakacak olursak;

2015-11-07 23-12-09 Ekran görüntüsü

Gördüğünüz gibi kel dağının volkanik bir dağ olmadığı iddaa ediliyor. Peki bu ne derece doğru?

Gelin dağların oluşumu ile ilgili kısaca bilgiler verelim

Dağ Çeşitleri

Dünya üzerinde 2 tür dağ yapısı bulunmaktadır

Tektonik ve Volkanik

Tektonik Dağlar Nedir?

Tektonik dağlar ana kıtaların birbirlerinin üstüne çıkması sıkıştırılması sonrasında oluşan yer kabuğunun kıvrılması halidir.

Resim  1

tektonik dağ

Üstte gördüğünüz bu resimde sıkışmalardan kaynaklı dağların oluşumunu görebilirsiniz

258ha
Bu resimde ise ana kıtaların ayrıldığı bölgeleri görebilirsiniz mavi ve kırmızı çizgilerin bulunduğu yerlerde tektonik dağ oluşumları gözlemlenmektedir.

Volkanik Dağlar

Mağmanın, yerkabunun zayıf yerlerinden (kırık, çatlak vb.) yeryüzüne çıkmasıyla volkanizma olayları meydana gelir.

Volkanik olaylarla katı, sıvı ve gaz olmak üzere çeşitli maddeler yeryüzüne çıkarmaktadır. Volkanlardan çıkan katı maddeler tüf ya da volkan bombasıdır. Sıvı maddeler lav olarak adlandırılır. Ayrıca çeşitli gazlar da volkanizma ile yeryüzüne çıkar

05_yer27-300x250

Dünyamızın Yaşı: 4,54 milyar yıl olduğunu biliyoruz bu zaman aralığında özellikle Dünyamızın sıcak olduğu zamanlarda neredeyse tüm volkanik dağlar bu evrede meydana gelmiştir.

Konumuza Dönelim;

Bahsedilen karstik veya kireç taşının kel dağının oluşumu ile ilgili bilgiyi açıklamıyor.

Karstik’in anlamı: Yağışlar ve yer altı suları, kalker, jips, kayatuzu, dolomit gibi eriyebilen, kırık ve çatlakların çok olduğu taşların bulunduğu yerlerde, kimyasal aşınıma neden olurlar. Kimyasal aşınım sonunda oluşan şekillere karstik şekiller denir.

Kel dağının kaderi de diğer dağlar gibi aşınmadır. Denize sıfır olması ve sürekli yağış alması karstik şekiller almasına sebep olur.

Kireç Taşı Keldağı üzerinde var mı?

Kireç taşı; kireç elde etmekte kullanılan, kalsiyum karbonat tuzundan oluşan tortul bir kayaçtır. Kireç taşının diğer adı kalkerdir. Yapısında en az % 90 CaCO3 (kalsiyum karbonat) bulunduran kayaçlara kalker denir. Kalker, çimento yapımında kullanılır. Kalsiyum karbonatlı kalsit ve aragonit ile magnezyum karbonatlı dolomit kireç taşını oluşturan başlıca minerallerdir.

Evet Kel dağı üzerinde kireçtaşı bulunmaktadır. Fakat kireç taşından oluşmamaktadır. Yağmur sularının kalsiyum karbonatı alıp etrafa dağıtması ile kireçtaşı oluşmaktadır. bu yüzden kel dağının üzerinde bolca bulunur. (Dünyada çok sık yerlerde bulunur ki Mısır piramitleri kireçtaşından yapılmıştır.)

Evet takipçilerimiz sizlere bunu yazarken üşenmedik. Bizler bir bilgiyi okurken farklı yüzlerce kaynağa bakıp gerçekliğini sorgularken birileri kendinden emin tavırlarıyla asılsız ve komik iddaalar ile  yorum yapabiliyor.

Tüm ansiklopedi ve coğrafya öğretmenlerinizi sorguya çekin verdiğimiz ufacık bir bilgi hatalıysa doğrusunu ve bilgisini bize iletsin düzeltiriz ama Lütfen yorum yapmak için yorumlar yapmayın.

Kaynak vermeyeceğim. Bunları zaten ilkokulda gördük. her türü her yerden bu bilgileri arayıp bulabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın

Hazırlayan: #MeKa – Samandağ TV

(Hızlıca hazırladım hatalarım varsa affola)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.