Anasayfa / Kültür / Bayramlar / İğyd El Kıddes

İğyd El Kıddes

İğyd El Kıddes

Peygamber Yahya’nın (Yuhanna) Hz. İsa’yı Şeria nehrinde yıkadığı (vaftiz ettiği) gündür.

19 Ocak günü Doğu Hristiyanları,Antakya’da Arap Hıristiyanlar, Arap Aleviler ve Ermenilerin (Vakıflı Köyü) ortak kutladıkları bir bayramdır…

1861 yılında Seyyah Samuel Lyde Alevi dağlarını gezip gözlemlerini anlattığı kitabında “İğyd El Kıddes” i şöyle anlatır:

Yıkanma Bayramı (Kıddes)
O gün herkes yıkanmak için pınarlara veya ırmaklara giderler.(Lyde, 1861: 361-62)

BAKARA Süresi 136. ayette denildiği gibi : “ Allah’a, bize indirilene (Kur’an’a), İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yakuboğullarına indirilene, Mûsâ ve İsa’ya verilen (Tevrat ve İncil) ile bütün diğer peygamberlere Rab’lerinden verilene iman ettik. Onlardan(Peygamberlerden) hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz ona teslim olmuş kimseleriz.”

Arap Aleviler, tüm Allahın peygamberlerine birbirinden ayırt etmeden iman eder ve peygambere ait olan bu önemli günleri kutsal sayarlar. Bazı bilgiden yoksun kişiler Hz İsa‘nın doğumunu,vaftiz edilmesini, veya Hz Musa’nın yaşadığı önemli günleri kutsal saymamızdan dolayı bizleri diğer dinlerden etkilenmiş olarak görürler mesela bizler için Hz Muhammed‘in doğum günü kadar Hz İsa‘nın doğum günü de veya bir peygamberin yaşadığı önemli gün kadar diğer bir peygamberin yaşadığı önemli gün de kutsaldır…

Vaftizm yerinin kazılarda ortaya çıkan kalıntıları, Şeria (Ürdün) Nehri

Şeria Nehri, Hz. İsa’nın Hz. Yahya tarafından vaftiz edildiği nehir olması nedeniyle Hristiyanlık’ta önemli bir hac merkezidir.

 

 

Kıddes günü Adana ,Mersin’de Kıddes somunu yapılıp dağıtılırken Antakya’da igbeybet ve Zleybe vs yapılıp dağıtılır.

Ayrıca ;
Kıddes gecesi bir kaba su ve zeytin ya da rihen dalı konulup(Yaban Mersini) sabah o suyla saçlar taranır…

Kıddes Somunu tarifi:
Süt
Maya
7 baharat
Un
Yağ
Şeker
Susam
Sütle 7 baharat ,un ,az şeker,yağ ,maya hamur olarak yoğurulur kabarmaya bırakılır şekil verilip susam serpilip fırına verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.