Anasayfa / Makaleler / Gurme / Hrisi’ler Nasıl Saklanmalı ?

Hrisi’ler Nasıl Saklanmalı ?

Hrisi yapımı çok büyük emek gerektiren 5-6 saat süren bir ön hazırlık aşamasından sonra bile neredeyse 12-13 saatlik bir zaman diliminde pişirimi gerçekleşen bir yemektir. Sadece bayram, adak vb özel günlerde yapılır.

Her zaman bulunmaz, yapıldığında da yöre insanı tarafından çok fazla rağbet görür.

Et, suyun içinde haşlandıktan sonra dövülmüş buğday eklenip hafif ateşte pişirilir sonra da lapa kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve dağıtılır.

Hayvansal Yağların saklanması ve korunması:

Gerek tereyağı, gerekse bitkisel yağlar, ufak teneke kutularda, ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

Çünkü yağlar, ışık ve hava temasında çabuk bozulurlar. Bozulan yağlar, karaciğere ve bağırsaklara zarar verir. Teneke kutu yoksa, renkli şişe ve kavanozlarda da saklanabilir. Yağ kutuları ve şişeleri, buzdolabında ve serin yerlerde saklanmalıdır.

şeyh-abdurrezzak-samandağ-alevileri-ziyaret--(13)

Et ürünleri derin dondurucu dışında ne kadar süre saklanabilir?

  • Taze etlerden kıyma ve küçük parça etler buzdolabında 1 gün, büyük parça etler ise taze olmak kaydıyla 2-4 gün saklanabilir.
  • Pişmiş etler 2-4 gün içinde tüketilmeli (buzdolabında muhafaza edilmek koşuluyla) ve tekrar tüketilmeden önce iyice ısıtılmalıdır.

   Hrisi’yi bozulmaması için nasıl saklamalıyız.?

1.Hrisi sıcakken dolaba koyulmaz.Hriysi soğuduktan sonra dolaba koyulması gerek. Buz dolabındayken buz tutmasını          beklemek gerektirir.

2.Hrisi‘nin buz dolabında yada derin dondurucuda saklanması lazım buz dolabında yada derin dondurucudayken 1.5 ay    kadar bozulmadan kalır

3 yorum

  1. Emrin olur editör hanım :) pazarı bekle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.