Anasayfa / Makaleler / Doğal Hayat / Doğu Akdenizin Meyvesi – Hambeles

Doğu Akdenizin Meyvesi – Hambeles

Doğu Akdenizin Meyvesi – Hambeles

Enteresan aroması olan bu meyveyi yerel halk oldukça iyi bilir. Acımsı ekşimsi tadı ile hiç unutulmaz bir ağız tadı deneyimi yaşatır. Çok yenildiğinde ağzı yüzü yamuklaştıran fakat yedikçe doymak bildirmeyen bir meyvedir.

İlk defa yiyenler tarafından hoş karşılanmamasının sebebi sert bir aroması olduğundandır. Dil uyuşur yanaklar hissizleşebilir. Rakısı pek bulunmaz. İçenler ise mükemmel olduğunu söyler. Sonbaharda bulabileceğiniz bu bitki meyvesini pazarlarda bolca ve ucuza bulmak mümkündür.

Hambeles olgunlaştıkça yumuşar ve mor lekecikler oluşur.

Ayrıca İslam kültüründe Hambeles ağacının önemli bir yeri vardır. Nuh peygamberin büyük tufan sona erdikten sonra gemiden inince önce bu ağacı diktiği rivayet edilmiştir. Ayrıca AdemPeygamberin de cennetten üç şeyi yanına alarak dünyaya indiği bunlardan birisinini dünya çiçeklerinin seyidi (iyisi, güzeli) olan Hambeles ağacı olduğu rivayet edilmektedir.

Hambeles sözcüğü Arapçadır. Murt – Mersin o türün genel adıdır. Hambeles beyaz murt ise morumsu – siyah olur Murtun beyaz olanına da rastlanır. Murt hambelese göre daha küçüktür. Hambeles alıç, Murt nohut büyüklüğündedir.

Yaşlılar genelde hastalıkları engellediğini söyleyerek kullanmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.