Anasayfa / Makaleler / Doğal Hayat / Doğamızı Tanıyalım: Yeşil Kaplumbağa (Chelonia Mydas)

Doğamızı Tanıyalım: Yeşil Kaplumbağa (Chelonia Mydas)

Samandağ Sahilinde çoğu insan sadece Caretta Caretta cinsi kaplumbağaların ürediğini sanar ki bu eksik bir bilgidir. Sahilimiz bir çok farklı hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Diğer kaplumbağa türümüz Yeşil kaplumbağa ya da yeşil deniz kaplumbağasıdır. (Chelonia mydas), Chelonia cinsi içindeki tek tür olan bir deniz kaplumbağasıdır. 200 kg ağırlığa, 1-1,5 metre uzunluğa erişebilir ve bu ölçülerle, sert kabuklu kaplumbağalar içinde en büyük olandır. Tropik, tropik altı ve bazı daha ılıman denizlerde dağılım gösteren yeşil kaplumbağa, bu adını erişkin bireylerin alglerden zengin beslenmesine bağlı olarak bedenlerindeki yağ dokusunun yeşil renkli olması nedeniyle almıştır (İngilizce, green sea turtle).

Dişi bireyler, yumurta bırakmak için, tipik yuvalanma kumsallarına çıkarlar. Ayrıca, bu türün bireylerinin soğuk kanlı (ektotermik) bedenlerini ısıtmak için kumsallara çıktığına da sıkça rastlanır. Bunlar dışında, yeşil kaplumbağa tamamen bir deniz kaplumbağasıdır.

Sırtı gri kahverengi üzerine sarımsı kahverengi lekelidir alt kabuğu ise beyazımsı sarı renk olur. Bacak kenarlarında tek tırnakları vardır. Eti lezzetli olduğu ve yendiği için çorba kaplumbağası da denilir. Bu yüzden sayıları çok azalmıştır. Gece kumsallarda açtıkları çukurlara 200 den fazla yumurta bırakabilirler.

Çok nadiren Karadeniz’de de görülebilen bu canlı tüm Akdeniz’e yayılmıştır. Türkiye’de yalnızca Hatay, Mersin ve Adana sahillerinde yumurtlarlar. Kabuk boyu 140 cm ye kadar ulaşabilir. Erginleri deniz bitkileriyle yavrular ise hayvansal besinlerle beslenir. Yeşil deniz kaplumbağalarının nesli tükenmektedir. Bu amaçla WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), düzenlemiş olduğu Türkiye’nin Canı Kampanyası I. Dönem Hibe Projeleri kapsamında Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği’nin Samandağ Deniz Kaplumbağaları adlı projesine destek vermiştir

yeşil kaplumbağa samandağ (1) yeşil kaplumbağa samandağ (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.