Anasayfa / Makaleler / Doğal Hayat / Doğamızı Tanıyalım: Hayalet Yengeç (Ocypode Quadrata)

Doğamızı Tanıyalım: Hayalet Yengeç (Ocypode Quadrata)

Uzun Samandağ sahilindeki en yüksek popülasyona sahip canlı hangisi diye soracak olsanız buna verilecek en iyi cevap her ne kadar göremesekte yengeçler olacaktır.

Tüm sahil kesiminde bulunabilen yaz kış ortaya çıkan, kumda çeşitli boylarda delikler açan sevimli, zararsız bazıları için ise korkunç canlılarımızdır.

 

Kendileri aslen Batı Afrika’nın yüksek gelgitli yerlerini bazen de kumlu plajları tercih ediyorlar yaşamak için.Muhteşem bir kamufle olma yetenekleri var kumun altına.Tonları kumla aynı olduğundan görülse dahi kıpırtısı, dikkat edilmediği sürece fark edilemeyebiliyor.Aşırı tuzu ve aşırı sıcağı sevmiyorlar.İyi bir avcıdır kendisi,deniz kaplumbağaları sanırım çok hoşlanmazlar bu türden yumurtalarını yediklerinden ötürü.Yuvaları deniz kenarının 3 metre içinden başlar fakat Akdeniz’de bu ihmal edilebilir.Başka bir hayalet yengeç yuvasına yaklaştığında onu uzaklaştırmak için uyarıcı bir ses çıkartırlar.Tuhaf olan kısımsa yuvalarından ayrılacaklarında kendilerinin orada yaşadığına dair kanıt bırakmazlar yuvalarını bozup uzaklaşırlar.

Bilimsel adı Ocypode Quadrata olan Hayalet yengeci midyeler, kaplumbağa yumurtaları ve ölü balıklar  ile beslenir. Kumlarda delikler açar, gezenleri rahatsız etmez ve insanlara zarar vermez.

Fakat insanlar bu doğa sakinlerine oldukça fazla zarar göstermekte ve soyları hızlı bir şekilde azalmaktadır.

In the late afternoon the ghost crabs, also called sand crabs (Ocypode cursor) emerge from their sand burrows to patrol the beach, franticly running back and forth to avoid the waves and to constantly probe the sand for food with their sensitive pincers. A sea turtle hatchling coming in their way is doomed.

yengec2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.