Anasayfa / Makaleler / Yöresel Tarifler / Hadi Doğal Portakal Şurubu Yapalım

Hadi Doğal Portakal Şurubu Yapalım

Hadi Doğal Portakal Şurubu Yapalım

Dinle beni Asel*’im; Bugün nenen bir sürü portakal getirmiş. Portakal dediğime bakma içinde limon greyfurt mandalina ve daha hepsinden var. Turunçgillerin tamamı buralarda.

Biliyorsun ki Samandağ’da portakaldan fazla şey yoktur. Komşular, dostlar, arkadaşlar hep çuvalla portakallar verir ya da bahçeye git istediğin kadar kopar der. Hatta o kadar çok vardır ki ağaçtan koparmaya üşenir insanlar ve sonucunda hepsi ya çöpe ya da ölü asiye dökülür. Neden döküldüğünü sorma işin içinde kapitalizm var geçelim.

Bak şimdi Asel*’im; Nenen almış portakalları ne yapacağını sorunca “şurup yapacağım” diyor. Nedir bu şurup dersen marketlerde satılan meyve sularından kat ve kat daha tatlı içinde hiç bir yapay tatlandırıcı veya kanserojen koruyucular olmayan doğal bir meyve suyu özütü. Üstelik çok uzun süre dayanabiliyor.

Marketlerde satılan tüm ürünlerde şeker olarak Glikoz kullanılır. Glikoz bizim çayda pastada kullandığımız şeker değildir. Mısır şurubundan üretilir ve doyma hissine sebebiyet vermez. Obezite ve kanserin temeli budur. Zararlarını sayardım ama bu güne kadar yazdığım tüm makalenin uzunluğunda bir yazı ortaya çıkar neyse biz glikozu şimdilik bir kenara atalım. Zararlı olduğunu, İngiltere Hollanda ve Fransa’da kullanımının yasaklandığını Amerika’da ürünlerde en fazla %5 kısıtlı olduğunu Türkiye’de ise yeni yasa ile %15’e kadar kullanıma izin verildiğini bilelim yeter.

Konu dağıldıkça dağılıyor değil mi Asel’im? Hadi Nenemizle şurubumuzu yapalım;

Neler Gerekiyor?

  • Portakal Portakal ve daha çok Portakal
  • Portakal hacmi kadar şeker
  • Portakalın 10/1’i kadar Limon ve / veya Greyfurt

Önce bu işin geleneksel yönetimini anlatalım denedik ve çok güzel oldu

Yapılışı;

Portakalları sıktık limonuda üstüne kattık ve bir o kadar şekeri ilave ettik bunları büyük bir tencere de 3 gün boyunca şekeri iyice yemesi için karıştıralım. 3 gün diyoruz çünkü şeker kolay kolay erimeyecektir. Dilerseniz 3 gün beklemek yerine kaynatırsınız fakat C vitamini kaynatılınca yok olur gider fakat daha hızlı şekeri eritir. Tercih sizin.

Şeker tamamen yedirilince bozulmasını engellemek için  CAM ŞİŞE kavanozlara doldurulur ve ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır.

Zor mu sandın? Bu kadar! :)

Gördün mü Balım*: Artık marketlerden meyve suyu almana gerek yok! yaptığın en fazla şeker parası koymak. Marketlere 10 meyve suyu parasına evde bir yaz boyunca yetecek kadar şurubun oldu

Al şimdi büyük boy bardağını. Çeyreğine kadar şurup koy gerisini su ile doldur hatta havalar sıcaksa bir kaç tane buz at. Al sana ağızda kötü tat bırakmayan, zararlı maddesi olmayan bol C vitaminli nefis bir portakal suyu. Üstelik Tamamen DOĞAL!

Elinize Sağlık Afiyet Olsun :)

*Asel (Balım): Benim kızımın adı.

Yazar: Malik KAZAN  – Samandağ TV Editörü

(Resimli tarifi yakında ekleyeceğiz)

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.