Anasayfa / Kültür / Tarihçe / Çevlik İsmi Nereden Geliyor?
çevlik kanal mağarası samandağ samandağ tv
Çevlik Kanal Mağarası Samandağ

Çevlik İsmi Nereden Geliyor?

Çevlik İsmi Nereden Geliyor?

İ.Ö 60.000 – 10.000 yılları arasında yeni bir insana rastlıyoruz.

Bilim adamları tarafından Homo Sapiens olarak adladırılan bu insan tipi bugün dünya üzerinde yaşayan insanların bir benzeri ve atasıdır.

Homo sapiens insanı ölülerini dikkatlice gömüyor ve yanına çeşitli yiyeceklerle ziynet eşyaları yerleştiriyordu.Bunun nedeni ölüğmden sonra bir yaşam olduğu ve bu dünyada sahip oldukları malların ve varlıkların kendilerişyle birlikte ötekiş dünyaya geçeceği inancı ile bağlantılıdır.

1956 yılında Muzaffer Şenyürek ve Enver Bostancı’nın Musa Dağı eteklerinde,Mağaracık ve Çevlik yöresinde yaptıkları kazılarda ”Orta Paleolitik döneme ait ,İnsan izlerine rastlamışlardır.Dahsa sonra Enver Bostancı Çevlik Kanal Mağarasında bulduğu ve M.Ö. 40.000- 11.000 yılları arasında yaşadığını tespit ettiği insana ”Homo Sapiens Çevlikiyensis’‘adını vermiştir.Enver Bostancı Çevlik yöresindeki araştırmalarını yazdığı kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatmıştır.

Aslında Homo Sapiens Çevlikiyensis su kenarında yaşayan insan anlamında olup bugün Çevlik yöresindeki tanıma uygun bir ad seçimidir.Bunda şunu anlıyoruz ki ‘Çevlik’ ismi su kenarı anlamı taşımakta,hem deniz kenarında bulunması hem de eski bir lagün alanını barındırması yönünden uygun bir tanımdır.

çevlik kanal mağarası samandağ samandağ tv
Çevlik Kanal Mağarası Samandağ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:İsmail Zubari’nin Doğu Akdeniz’in Asi Corafyası Samandağ adlı  kitabından

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.