Anasayfa / Makaleler / Doğa / Asi Nehri Gerçekten Tersten mi Akar?

Asi Nehri Gerçekten Tersten mi Akar?

Asi Nehri Gerçekten Tersten mi Akar?

Bölgemiz hakkında çok şey bilindiği bir gerçek. Bu da bir takım yanlış bilgileri beraberinde getirmektedir.

Samandağ ile ilgili daha önceki yazımızda en uzun sahili hakkında açıklama yapmıstık

Sahilimizin uzunluğu ile ilgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz

Konumuza dönecek olursak, ;

Söylenti : Asi nehri diğer nehirlerin aksine tersten akar

Gerçek: Asi nehri diğer nehirler gibi eğim yönünde, denize doğru akar. Tersten AKMAZ!

Peki neden tersten aktığını iddia ediyorlar?

Bu tamamen doğanın bizimle göz yanılgısı oyunu oynamasından kaynaklıdır. Asi Nehri akıntının tersinde, yani güneybatı bölümünden sürekli ve şiddetli rüzgar alır. Bu da asi nehri üzerinde ufak dalgalar oluşturur. Akıntı tersinde olan bu mini dalgalar nehrin sanılanın aksine ters taraftan aktığını hissettirir.

Temelinde fizik kurallarını hiçe sayan bu söylentiye karşı daha hassas olmanızı diliyoruz :) zira Asi nehri denizimizin sürekli bulanık olmasının ana sebeplerindendir

asi nehri bulanık deniz dökülen boğaz samandağ tv

Asi Nehrinin bir hikayesinide paylaşmadan duramayız;

ASİ NEHRİ EFSANESİ:

Binlerce yıl öncesidir; Genç kızların bir ejderha’ya kurban olarak adandığı vakitler Samandağ’da. Her sene aynı gün ve aynı yerde bırakılır şehrin gözden çıkardığı bir genç kız kayalıklar başında, Samandağ’da. Yine böyle bir zaman yaklaşmıştır, Fırtına dolu bulutların yaklaştığı gibi karanlık ve kasvetli. Sıra bir cengaverin sevgilisine gelmiştir, elleri bağlanır. Kızın sevgilisi vazgeçmemiştir oysa ki; Şehirdekilerin vazgeçtiği gibi mecburen zoraki. Delikanlı kızı salıverir kimse görmeden, kendisi oturur kayalıklara, beklemeye başlar Ejderha’nın gelmesini yalınkılıç.
O an gelmiştir; yüksek tepelerden aşağı sürünerek , ağaçları yıkıp kırarak gelir aynı yere, kayalıklara. Hangi kalp dayanır böyle bir korku ve heyecana. Delikanlı aniden kılıcını çekip kınından, Kayalıklardan aşağı atlarken, Ejder’in tam böğrüne saplar kılıcını. Alevler saçar acısından Ejder. kayaları eritir, oarma
nları yakar. Acısı o kadar şiddetlidir ki; O dev cüssesi ile Samandağı’ndan başlayıp, yerleri yırtarak, parçalayarak Antakya, Suriye, derken taaa Lübnan’ın Bekaa Vadisine kadar gelir, arkasında derin vadiler bırakarak. Ve tam orada büyük bir kaya’ya çarpar. Çarpmanın şiddetiyle kaya yarılır ve içinden muhteşem tat’ta bir su çıkar. Fakat bu çıkan su tüm kanunları hiçe saymıştır. Tüm sular yukarıdan aşağıya, Kuzeyden Güneye akarken, bu su Aşağıdan yukarı doğru ve şaşılacak bir durum ki, Güney’den Kuzey’e akmaya başlamıştır. Tüm ırmaklar sade bir renk’te akarken bu ırmak tüm geçtiği bölgelerin topraklarını taşıyarak koyu kahverengi bir halde akar. Ve Ejderha’nın yardığı toprağı takip ederek taaa Samandağına kadar gelip denize dökülür. Her durumu aykırı olduğu için adına İSYAN EDEN, BAŞKALDIRAN manasında ”ASİ” denmiştir.

Ansiklopedik Bilgi İçin:

Asi Nehri, Lübnan’ın kuzeydoğusunda bulanan Bekaa Vadisi’nde Rasel-Ayn ve AI-¬Labwah kaynaklarından doğmaktadır. Lübnan-Suriye sınırından sonra Hama ve Humus şehirlerinden geçmekte; Ansariye Dağları’nın doğusunu kat ederek, Gab topraklarına akmaktadır. Daha sonra 22 kilometre boyunca Türkiye Suriye sınırını oluşturmaktadır. Nehir Türkiye’ye girdikten sonra (Eşrefli’de), Amik Ovası’nda küçük Asi nehriyle de birleşerek bir kavis çizmekte ve Samandağ Kasabası’nın 6 kilometre güneybatısından Doğu Akdeniz’e dökülmektedir.

Kaynağı dışarda olan ikinci nehir.

Asi Nehri, ülkemizin güneyinde yer alan diğer nehirlerin tam tersine bir akış yönünde akmaktadır. Ayrıca kaynağı Türkiye’de olmayıp, döküldüğü yer Türkiye’de olan tek nehir Asi nehridir [Düzeltme]* ayrıca  MERİÇ NEHRİ‘de Bulgaristanda doğup Türkiyeye dökülüyor (Eylem hocamıza bu düzeltme için teşekkürler)

Türkiye’deki yağış alanı 1800 kilometrekare olan nehrin akımı çok düzensizdir. Bu akım kış ve ilkbaharda asileşerek nehir yatağını aşmakta ve etrafına zararlar vermektedir Nehrin 8 m3/saniye olan yıllık ortalama akımı kışın ve ilkbaharda 20-40 m3/sn’ye yaklaşmakta hatta 100 m3/sn’ye kadar yükselebilmektedir. Asi Nehri’nin başka bir özelliği de, mecrası boyunca Karasu Çayı, Afrin Çayı ile Küçük Asi veya Karadere Çayı gibi en önemli kollarının Türkiye topraklarında yer almasıdır.(1).

Nehir Lübnan’da yaklaşık 40 kilometre, Suriye’de 325 kilometre, Türkiye’de ise 88 kilometre akmakta ve toplam uzunluğu 453 kilometre olmaktadır. Nehir üç ayrı ülkeyi kat ederek denize döküldüğünden yıllık ortalama su hacminin tespiti önem taşımakta ancak bu konuda da, kaynaklarda farklı değerler yer almaktadır. Türkiye’ de yayınlanan bazı kaynaklarda Asi Nehri’nin yıllık su hacmi 1 200 milyon m3 olarak verilmektedir. Aynı kaynağa göre, Türkiye, bu miktarın %2 ‘sini Suriye’den almakta; böylece Türkiye’nin payı yıllık ortalama 24 milyon m3 olmaktadır

 

Hazırlayan ve Derleyen: MeKa [Samandağ Tv]

1 yorum

  1. [ Ayrıca kaynağı Türkiye’de olmayıp, döküldüğü yer Türkiye’de olan tek nehir Asi nehridir [Düzeltme]* ayrıca MERİÇ NEHRİ‘de Bulgaristanda doğup Türkiyeye dökülüyor (Eylem hocamıza bu düzeltme için teşekkürler)]

    Düzeltme hatalıdır. Asi bu konuda tektir. Meriç Nehrinin ortası Türk-Yunan sınırıdır.Nehrin tamamı bizde değildir. Ortasına kadar bizimdir. Türk topraklarında dökülüyor demek imkansız. Asinin döküldüğü yer ise böyle değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.